Planujesz otworzyć firmę w Anglii? Sprawdź, jakie dokumenty powinieneś przetłumaczyć, by zarejestrować ją w UK

Na polską biurokrację i wysokie koszty utrzymania działalności gospodarczej narzeka wielu. Ci bardziej przedsiębiorczy przenoszą swoje firmy lub zakładają nowe na Wyspach Brytyjskich. Zastanawiasz się nad podjęciem tego kroku? Poznaj korzyści, a także dowiedz się, jakich formalności będziesz musiał dopełnić.
Założenie i prowadzenie firmy w Polsce i na Wyspach
Osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej, narzekania polskich przedsiębiorców mogą wydać się przesadzone. Poniższe porównanie świadczy jednak dobitnie: założenie i prowadzenie firmy w Anglii wymaga mniejszego wysiłku i kosztów niż w Polsce, a dodatkowo odbywa się w przyjaznej atmosferze.
Firma w Polsce Firma w Anglii
biurokracja: liczne formularze, formalności UK krajem nr 1 w Europie, jeśli chodzi o łatwość założenia i prowadzenia firmy
rozliczanie transakcji przy użyciu kas fiskalnych, które poddaje się wyrywkowym przeglądom, konieczność tworzenia raportów okresowych proste zestawienia transakcji, raport w postaci wyciągu z elektronicznego konta bankowego firmy
wysokie koszty prowadzenia działalności: wysokie składki ZUS + roczna usługa księgowości niższe koszty prowadzenia działalności: brak odpowiednika składki ZUS (mimo to ubezpieczenie zdrowotne na terenie całej Unii), koszt całkowity to prowadzenie księgowości (nie licząc jednorazowej opłaty rejestracyjnej)
nieprzyjazna atmosfera straszenia przedsiębiorców karami, urzędnicy nastawieni na znalezienie uchybień przyjazne podejście do przedsiębiorców, wspólne rozwiązywanie nieporozumień, rzadsze kontrole – Anglia nastawiona na rozwój gospodarczy
deregulacja polskiej gospodarki przez dotacje unijne, które sztucznie dopompowują niektóre biznesy zrównoważony rynek
niski próg zwolnienia podatkowego (do ok. 3100 zł rocznie) wysoki próg zwolnienia podatkowego (do ok. 39 000 zł rocznie)
rozliczenia comiesięczne lub kwartalne rozliczenia roczne
Nie dla wszystkich pomysł założenia działalności w Anglii jawi się wyłącznie w różowych kolorach. Niektórzy obawiają się działania w zupełnie nowym środowisku, zapominając, że może być to dla firmy szansą na pozytywne zmiany. Jeśli chodzi natomiast o znajomość angielskiego, potrzebną chociażby przy rejestracji  – można skorzystać z usług profesjonalnego tłumacza.

Pomysł przeniesienia swojego biznesu na Wyspy rozważa coraz większa liczba przedsiębiorców. Ilu już to zrobiło? Instytucje państwowe nie prowadzą statystyk, jednak szacunkowo można mówić o kilkuset tysiącach osób.

Jak założyć firmę w UK? Krok po kroku

Założenie własnej firmy w Wielkiej Brytanii nie oznacza wcale obowiązku przeprowadzki. Pojawienie się na terenie wyspiarskiego kraju będzie jednak konieczne przynajmniej raz. Aby zostać właścicielem zarejestrowanej w UK działalności gospodarczej, najpierw należy wyrobić sobie National Insurance Number, czyli numer ubezpieczeniowy. W tym celu trzeba udać się do zlokalizowanej w każdej większej miejscowości placówki Jobcenter Plus. Tam, korzystając ze specjalnego stanowiska z telefonem, należy umówić się z konsultantem na osobistą rozmowę, dotyczącą przyznania NiN. Do dwóch tygodni od dnia spotkania numer przyjdzie pod wskazany adres pocztą. Gdy go odbierzesz, możesz już zgłosić działalność do Companies House – instytucji, odpowiedzialnej za rejestrację oraz ewidencję firm w UK. Do złożenia czeka kilka formularzy, a ich prawidłowe uzupełnienie może wymagać pomocy tłumacza. Zgłaszając rodzaj przedsiębiorstwa do urzędu należy pamiętać, iż dla osób mieszkających w Polsce jedyną opcją prowadzenia firmy w Anglii jest limited (odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), nie jednoosobowa działalność gospodarcza. Opłata rejestracyjna wynosi kilkadziesiąt funtów, a aktualną stawkę należy sprawdzić na stronie internetowej urzędu.

Dokumenty, które należy dostarczyć do Companies House:

  • Memorandum of association (formularz s8 CA 2006). To umowa założycielska, określająca nazwę, siedzibę, cele i zakres działalności, oświadczenie o ograniczonej odpowiedzialności oraz sumę kapitału i jego podział na stałe części.
  • Application for registration (ss9-12CA06) – wniosek o rejestrację;
  • Statement of compliance (s13 CA 2006);
  • Articles of association (s18 CA 2006), czyli statut spółki, określający prawa jej akcjonariuszy, zasady przekazywania akcji i ich nowych emisji, wszelkie procedury, kompetencje zarządu oraz zasady wypłaty dywidend i tworzenia rezerw.

Profesjonalne tłumaczenia urzędowych dokumentów

Aby mieć pewność, że firma pomyślnie przejdzie przez proces rejestracji, warto skorzystać z usługi profesjonalnego tłumacza, który powyższych formularzy do Companies House wypełnił już wiele.  Dzięki zastosowaniu w dokumentach formalnego, specjalistycznego słownictwa, nowopowstała firma zyskuje wizerunek profesjonalnej i przygotowanej na działanie na zagranicznych rynkach.

Kolejnym krokiem będzie otworzenie przedsiębiorstwu konta bankowego. Nie jest wymagane, by dokonać tego w placówce jednego z brytyjskich banków – zwłaszcza jeśli potencjalnymi klientami mają być Polacy. Warto wcześniej sprawdzić oferty polskich instytucji, aby wybrać jak najkorzystniejsze prowadzenie obsługi rachunku brytyjskiej spółki.

Po dopełnieniu formalności czas na najbardziej satysfakcjonujące zadanie: planowanie rozwoju własnej firmy bez obaw o przeszkadzającą w tym biurokrację.

Profesjonalne tłumaczenia

Masz pytania? Zadzwoń do nas

+48 888 500 123
+48 881 500 123
Codziennie w godz. 8.00 do 17.00

Wyślij e-mail: [email protected]

24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu


Zamów wycenę

Dodaj komentarz