Skype Translator – tłumaczenia na żywo

Firma Microsoft proponuje kolejne udogodnienie dla użytkowników Skype’a – oprogramowanie, które pozwoli na tłumaczenia mowy w czasie rzeczywistym. Wśród dostępnych języków znajdziemy angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, włoski i mandaryński, a wkrótce wiele innych.

Skype – multikomunikator internetowy

Początki Skype’a to rok 2003, kiedy to Szwed Niklas Zennström i Duńczyk Janus Friis we współpracy z Estończykami (Ahti Heinla, Priit Kasesalu oraz Jaan Tallinn) stworzyli pierwszą wersję komunikatora. Jego pierwotna nazwa wywodzi się od sieci P2P (Sky-Peer-to-Peer), na której oparta jest struktura programu, następnie skrócono ją do wersji Skyper, która ewoluowała w dzisiejszy Skype. Na polski rynek trafił w 2005 roku, dzięki podpisaniu umowy z portalem Onet.pl, mniej więcej w tym samym czasie komunikator wykupił eBay. Przełom nastąpił 6 lat później, kiedy to właścicielem Skype’a została firma Microsoft (transakcja warta – bagatela – 8,5 mld dolarów). Jedno z największych przedsiębiorstw w branży technologii informacyjnych zdecydowało, że komunikator będzie wsparciem dla takich urządzeń jak np. Xbox, Kinect, Windows Phone, użytkownicy zostaną również połączeni z Outlookiem, usługą Xbox Live, serwerem Lync.

Skype Translator jest już dostępny w wersji przedpremierowej.

Najnowsze pomysły Microsoftu to m.in. tzw. Skype dla firm czy wspomniany Tłumacz Skype. Ten ostatni to zupełnie nowy produkt (obecnie w fazie testów, dostępny dla Windowsa 8 lub 10), który być może już wkrótce pozwoli na przełamywanie barier językowych na całym świecie. Na ekranie można obserwować transkrypcję rozmowy, która tłumaczona jest niemal automatycznie. Na tym etapie podczas wideorozmów użytkownicy mogą korzystać z 6 najpopularniejszych języków, znacznie większe możliwości daje czat (ok. 50 języków od arabskiego przez hindi po język maya). Korzystanie z oprogramowania jest bardzo proste i intuicyjne. Po zalogowaniu wystarczy uruchomić funkcję tłumaczenia, a następnie z menu wybrać język rozmówcy. Osoba, do której dzwonimy nie musi używać tłumacza, wystarczy, że dysponuje standardową wersją Skype’a. Biorąc pod uwagę, iż Microsoft zapowiada dalsze udoskonalenia, systematyczne poszerzanie bazy języków, dodatkowe funkcje, itp. – finalnie Skype Translator może okazać się naprawdę dużym sukcesem.

Jak działa Skype Translator (Tłumacz Skype)?

https://www.youtube.com/watch?t=10&v=bx3TuEeNpnc

Przedstawiciel Microsoftu – Gurdeep Pall w jednym z wywiadów podkreśla, że nowe rozwiązanie, które proponuje jego firma to przede wszystkim ogromne ułatwienie w globalnej komunikacji, w dziedzinach takich jak dyplomacja, biznes czy edukacja. Skype Translator może okazać się świetnym narzędziem do nauki języków obcych, jak również niewątpliwym udogodnieniem dla rodzin wielojęzycznych. O tym, jak propozycja Microsoftu wpłynie na kontakty prywatne i zawodowe większości z nas dowiemy się już wkrótce, kiedy na rynku pojawi się oficjalna, premierowa wersja Tłumacza Skype.

P2P (peer to peer, person-to-person payment) – równorzędna komunikacja komputerów przez sieć typu „każdy z każdym”, w której wszystkie stacje robocze mają podobny stopień kontroli nad siecią – inaczej sieć równorzędna.
Oceń post