tłumaczenia z języka japońskiego i na język japoński

Język japoński należy do rodziny języków archipelagu Wysp Japońskich i wysp Riukiu. Jego związki z innymi rodzinami języków nie są do końca poznane. Niektórzy naukowcy utrzymują, że należy od do grupy języków ałtajskich. Używa go ponad 130 milionów osób, mieszkających głównie w Japonii. Słownictwo języka japońskiego posiada sporą liczbę zapożyczeń z innych języków (m.in. chińskiego, portugalskiego, duńskiego i angielskiego).

Interesujące fakty o języku japońskim:

  • w japońskim słowo „karaoke” oznacza „pustą orkiestrę”, a nazwa góry Fudżi – „stromą górę”
  • Wszystkie słowa w języku japońskim, niezakończone na samogłoskę, kończą się na literę „n”
  • wyraz „metro” zapisuje się przy użyciu trzech znaków, które osobno znaczą „pod”, „ziemia”, „żelazo”
  • w japońskiej gramatyce nie istnieje koniugacja czasownika i rodzaj rzeczownika, a szyk wyrazów w zdaniu jest całkowicie luźny. Z tych powodów język ten uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki.
  • Na pismo japońskie składa się system znaków kanji i dwa sylabariusze (hiragana i katakana), z których każdy zawiera 48 znaków.
  • Aż do połowy XX wieku język japoński nie zaznaczał różnicy między kolorem niebieskim i zielonym. Opisywało je jedno słowo – „aoy”.

Interesujesz się językiem japońskim, mangą, anime lub kulturą Japonii? Poniżej prezentujemy artykuły, które z pewnością Cię zainteresują: 

język japońskiBiuro tłumaczeń 123tlumacz.pl wykonuje profesjonalne tłumaczenia języka japońskiego w parach z językiem polskim i angielskim. Wykwalifikowani tłumacze z naszego biura potrafią połączyć dobrej jakości przekład z szybkim terminem jego realizacji. Tłumaczymy teksty z różnych dziedzin: prawa, techniki, medycyny czy handlu (deklaracje celne, faktury, dokumenty dostawy, konosamenty i inne). Mogą to być także strony internetowe. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty: tłumaczenia japoński.