tłumaczenia konferencyjneInspirujące konferencje, motywacyjne szkolenia to ważne aspekty rozwoju osobistego i zawodowego. W ciągu zaledwie kilku godzin możemy na nich przyswoić wiedzę, którą mówcy i prelegenci zdobywali przez kilka lat. Własny biznes, zwiększenie zysków ze sprzedaży czy większa wydajność i lepsza organizacja pracy. Tematów przewodnich konferencji jest wiele, a to na którą się wybierzemy zależy w dużej mierze od naszych zainteresowań i kierunku rozwoju. Na bardziej prestiżowych wydarzeniach spotkamy zagranicznych mówców chętnie dzielących się swoim doświadczeniem. Tutaj ważną rolę odgrywają tłumacze konferencyjni. Na czym polega ich praca? Czy warto ich zatrudnić?

Kim jest tłumacz konferencyjny, i dlaczego nie powinien pracować w pojedynkę?

Tłumacz konferencyjny to osoba, która pomoże w skutecznej komunikacji pomiędzy zagranicznym gościem, a publicznością czy pracownikami. To wbrew pozorom jeden z niezwykle stresujących zawodów. Wymaga ciągłej koncentracji, podzielności uwagi i wielu innych umiejętności, takich jak np. występowanie na scenie przed dużą grupą osób. Właśnie dlatego tłumacze konferencyjni pracują w parach i zmieniają się co kilkanaście minut, aby utrzymać jak najwyższy poziom zaangażowania. Z ich umiejętności i usług skorzystać możemy przy organizacji różnego rodzaju konferencji, imprez branżowych czy szkoleń. Będą przydatni na wydarzeniach, gdzie barierę komunikacji z odbiorcami stanowi język obcy.

Jak się tłumaczy konferencje – najpopularniejsze metody pracy

Na konferencjach, szkoleniach czy prestiżowych imprezach branżowych spotkamy się z tłumaczeniem symultanicznym. Potocznie zwane jest ono również kabinowym ponieważ grupa tłumaczy pracuje razem w dźwiękoszczelnej kabinie i na żywo komunikuje wypowiedź gościa. Publiczność może słuchać przekładu poprzez słuchawki. To metoda komfortowa zarówno dla słuchaczy, jak i organizatorów. Tłumaczenie w czasie rzeczywistym nie wydłuża czasu spotkania.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku metody konsekutywnej. Prelegent, co jakiś czas milknie, aby w tym czasie tłumacz mógł przełożyć publiczności jego wypowiedź. Tłumaczenie konsekutywne wykorzystywane jest podczas negocjacji biznesowych, wywiadów czy wizytacji. Ogromnym atutem tej metody jest brak konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Przy dużych imprezach wystarczy mikrofon i odpowiednie nagłośnienie. Jeśli naszą firmę odwiedza gość z zagranicy i to on potrzebuje dobrze nas zrozumieć rozwiązaniem będzie tłumaczenie szeptane. Sama nazwa pozwala nam na łatwe zrozumienie tej metody. Tłumacz znajduje się w bliskiej odległości od gościa i szepcze mu do ucha przetłumaczone zdania. Sprawdzi się to przy małej liczbie słuchaczy, od jednej do dwóch osób.

Co wyróżnia tłumacza konferencyjnego i czy zatrudnienie go jest konieczne?

Celem każdej konferencji winno być to, aby jej uczestnicy wyciągnęli z niej jak najwięcej, rozwinęli swoje umiejętności i zdobyli nową wiedzę. Bariera językowa może skutecznie uniemożliwić realizację tego zamierzenia. Nawet jeśli językiem obcym posługujemy się biegle niektóre branżowe słowa czy konteksty kulturowe mogą okazać się dla nas niezrozumiałe. Czym różni się tłumacz konferencyjny od nauczyciela czy tłumacza pisemnego? Zawód ten wymaga posiadania specyficznych dla niego umiejętności, które zdobywane są przez lata studiów i praktyki. Istotne są posiadanie dużej wiedzy ogólnej i umiejętności komunikacyjne. Dobry tłumacz konferencyjny zna nie tylko podstawowe słownictwo używane w formie pisemnej ale również mowę potoczną. Odmienne akcenty mówców nie stanowią dla niego problemu. Przed każdą imprezą poszerza swoją wiedzę o słownictwo branżowe, zgłębia informacje na temat prelegenta i kontekstu, w jakim może być głoszone przemówienie.

Czy zatem warto zatrudnić specjalistę od porozumiewania się w języku obcym? Komunikacja z pomocą tłumacza konferencyjnego przebiega znacznie sprawniej i skuteczniej. Uczestnicy spotkania bez problemu rozumieją wypowiedź i mogą z niej w pełni korzystać. Wykwalifikowani tłumacze pracują w grupach, dzięki czemu poziom przekładu utrzymany jest cały czas na najwyższym poziomie. Ich usługi będą zatem docenione na profesjonalnych i prestiżowych imprezach branżowych.