Leki generyczne (odtwórcze) są zamiennikami leków oryginalnych. W swoim składzie mają te same substancje czynne, funkcjonują w tej samej postaci farmaceutycznej oraz są biorównoważne, czyli mają takie samo działanie jak leki oryginalne. Mówiąc prościej, leki generyczne mają znacznie niższą cenę, ponieważ firmy farmaceutyczne nie wydają ogromnych funduszy na badania nad nowymi produktami, nie muszą nawet zrobić ponownych badań klinicznych, tylko odtwarzają wyprodukowane już leki. Dlatego też wartość ich wyprodukowania jest znacznie tańsza, a tym samym cena również jest o wiele niższa, nawet 90 procent mniej niż w przypadku leku oryginalnego. Jedynym minusem jest to, że producenci leków generycznych nie mają prawa wprowadzać ich na rynek w czasie, gdy lek oryginalny jest objęty ochroną patentową, w przeciwnym wypadku firmie mogą grozić roszczenia ze strony producenta leku oryginalnego.

Leki generyczne (odtwórcze) są odpowiednikami oryginalnych produktów, których ochrona patentowa już wygasła lub nie ubiegano się o nią. Więcej na temat patentów farmaceutycznych

Patrząc obiektywnie na tę sytuację, można zauważyć konflikt dóbr. Po jednej stronie barykady stoją producenci leków, którzy mają prawo otrzymywać zapłatę za leki, w których powstanie włożyli gigantyczne pieniądze. Po drugiej stronie jest mnóstwo chorych osób, które nie mogą sobie pozwolić na kupno oryginalnych leków z powodu ich wysokiej ceny. Między producentami a chorymi są firmy tworzące leki generyczne, które czekają, aż będą mogły wprowadzić na rynek farmaceutyczny tańsze zamienniki.

Osoby, które popierają nieograniczony dostęp do nowych leków, od dłuższego czasu potępiają system patentowania leków, ponieważ ratowanie życia ludzkiego jest dobrem najwyższym. Natomiast firmy farmaceutyczne odpowiadają im, że koszt leków musi być wysoki, ponieważ musi zwrócić się wartość stworzenia nowego medykamentu. Gdyby leki miały niższą cenę, wówczas na rynku pojawiłyby się leki generyczne, a firmy prowadzące badania mogłyby zostawić swoją pracę nad nowymi specyfikami z powodu nieopłacalności swoich działań.

Profesjonalne tłumaczenia farmaceutyczne

Zastanawiasz się, ile będzie kosztować tłumaczenie?
Prześlij tekst do bezpłatnej i niezobowiązującej wyceny.