pieniądze KazachstanKazachski należy do języków tureckich i ma wiele wspólnego z językiem kirgiskim i karakałpackim. Jest to język aglutynacyjny, wykorzystujący harmonię samogłosek. Rdzenni użytkownicy kazachskiego zamieszkują rozległy teren od Tian-Chan aż po góry Ural. W sumie językiem tym posługuje się 16 milionów ludzi. Jest to oficjalny język w liczącym około 10 milionów mieszkańców Kazachstanie. Duża społeczność użytkowników kazachskiego żyje w autonomicznym regionie Ksindjiang Ouyghur należącym do Chin. Według danych zebranych w 2002 roku, w Rosji mieszka 560 tysięcy osób mówiących po kazachsku.

Pismo języka kazachskiego oparte jest na cyrylicy. Jedynie w Chinach używa się zapożyczonego z języka arabskiego alfabetu, który przypomina pismo ujgurskie.

W 2006 roku prezydent Kazachstanu Noursultan Nazarbayev zaproponował wprowadzenie alfabetu łacińskiego w miejsce cyrylicy, jednak później wycofał się z tego pomysłu.

Język kazachski bazuje na dialekcie Ałma-Aty, dawnej stolicy Kazachstanu. Wybitnymi twórcami, którzy odegrali ważną rolę w tworzeniu literackiego języka kazachskiego byli Ybyrai Altynsarin i Abaj Kunanbajew.

Znaki arabskie używane były w Kazachstanie do 1929 roku i ustąpiły miejsca alfabetowi łacińskiemu. Od 1940 roku obowiązuje natomiast cyrylica. Historia języka kazachskiego zaczyna się w XV wieku. Większość badaczy przypuszcza, że wywodzi się on z języka kumańskiego. Najstarszy zabytek tego języka to Codex Cumanicus ukończony w 1303 roku. Poza kumańskim możemy odnaleźć ścisłe związki kazachskiego z językiem Pieczyngów oraz Kipczaków jak również innych ludności zamieszkującej stepy południowej Rosji.

Interesujące fakty o języku kazachskim

  • kazachski nie posiada przyimków oraz rodzaju
  • dzięki położeniu kazachskich stepów i koczowniczemu trybowi życia, dialekty języka kazachskiego praktycznie nie różnią się między sobą. Niektórzy badacze oceniają, że także język nogajski, barabiński, ojrocki i karakałpacki mają wiele wspólnego z kazachskim.
  • granica między Rosją a Kazachstanem jest najdłuższą na świecie granicą terytorialną.
  • kazachski został jednym z pierwszych języków, którym nadano specjalny alfabet komputerowy. Kazachska cyrylica posiada 9 dodatkowych znaków, dla których nie ma standardowych odpowiedników. Alfabet komputerowy zastępuje te litery przy użyciu dwuznaku z *ь*  lub *ъ*, które nie mają samodzielnego znaczenia w języku kazachskim.
  • W skład ludności Kazachstanu wchodzi 120 grup narodowościowych i etnicznych.
  • W ramach narodowej kampanii tłumaczenia obcych słów na język kazachski, słowo “lotnisko” zostało przetłumaczone jako “әouézhay” co oznacza dosłownie “powietrzną rzekę”. Przybliżona wymowa to „euecce”.
  • W Polsce nie ma tłumaczy przysięgłych języka kazachskiego.

Potrzebujesz tłumaczenia?

tłumacz języka kazachskiegoNasze biuro tłumaczeń wykonuje tłumaczenia z i na język kazachski. Pomimo iż to rosyjski pozostaje językiem oficjalnym w Kazachstanie, pojawia się coraz więcej zleceń na tłumaczenia kazachskiego. Najczęściej nasze biuro otrzymuje zamówienia na tłumaczenia dokumentacji technicznych oraz na tłumaczenia z kazachskiego dokumentów archiwalnych czy osobistych, a także tekstów na strony internetowe. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty: tłumaczenia kazachski.
Oceń