6 angielskojęzycznych najpopularniejszych blogów o języku

Blogi od pewnego czasu zajmują już pozycję interesującej alternatywy, uzupełnienia czy nawet zastępstwa dla mediów specjalistycznych. Blogi o nauce języka prowadzą pasjonaci, poligloci, a przede wszystkim zwykli ludzie, którzy zmagają się z poznawaniem nowych słówek i reguł gramatycznych, jak wielu z nas. Dzielą się praktycznymi wskazówkami, których próżno szukać gdzie indziej, a nierzadko zabierają w osobiste podróże po świecie…

Uczący się mniej znanych języków wiedzą, że znajomość światowego lingua franca oznacza dostęp do niezliczonych źródeł do nauki holenderskiego, japońskiego, serbskiego i wielu innych… Oto przegląd angielskojęzycznych blogów o nauce języków – wiele cennych rad i spostrzeżeń, z których skorzysta każdy uczeń.

1. Fluent in 3 months

– oto Benny Lewis. Irlandzki podróżnik, który swobodnie posługuje się siedmioma językami, a niezobowiązującą rozmowę potrafi prowadzić jeszcze w kilku innych. Pierwsze przygody z językami obcymi nie przyniosły mu sukcesów: po 11 latach szkolnej nauki irlandzkiego (gaelige) i 5 niemieckiego, nie potrafił w tych językach zamówić potrawy w restauracji. Spotkany na imprezie nieznajomy oświecił go: by nauczyć się obcego języka, trzeba mówić nim od pierwszego dnia. Benny Lewis na blogu, jak i w życiu zawodowym, namawia wszystkich uczących się do zmiany podejścia – w końcu to biegłe posługiwanie się językiem w mowie jest nadrzędnym celem. Na blogu znajdują się praktyczne porady typu: jak mówiąc w obcym języku, ukryć swój akcent? 10 prostych gier i zabaw, które pomagają w szlifowaniu wietnamskiego czy 10 dobrych powodów do nauki francuskiego. Benny uczy i motywuje.

2. Woman learning Thai

– to blog powstały z pasji. Nie z pasji do języka tajskiego, lecz z odnajdywania w sieci materiałów do nauki tego języka i dzielenia się nimi z chętnymi. Kuriozalne? Catherine Wentworth wykonuje pracę studenta, który znajdzie się w każdej grupie. Nie jest może alfą i omegą jeśli chodzi o przyswajanie wiedzy, jednak chętnie dzieli się materiałami i dba o sprawy organizacyjne. Taki starosta. Wentworth mieszka w Bangkoku i zajmuje się fotografią. Na blogu, prócz udostępniania wartościowych źródeł do nauki tajskiego (o te wcale nie jest w sieci tak łatwo), opowiada o doświadczeniach ekspatriantki. Rozległa kopalnia wiedzy, liczne materiały multimedialne i wartościowe linki.

3. Talk in French

– blog pisany przez Francuza dla uczących się francuskiego, czyli z perspektywy native speakera. Frederic Bibard publikuje materiały na tematy bardzo współczesne (na blogu można znaleźć m.in. 146 francuskich słówek dla użytkowników social media czy 77 romantycznych francuskich słówek i zwrotów), do nauki jednak podejście ma tradycyjne – tworzy nagrania i lekcje tematyczne, zawierające dialogi i wykaz słówek. Bibard nie zapomina o przyjemnym dodatku do nauki francuskiego. Opowiada o francuskiej kulturze i popkulturze, posty okraszając materiałami filmowymi. Dla każdego coś dobrego.

4. I will teach you a language

– kolejny, po Bennym Lewisie, człowiek-instytucja. Olly Richards włada ośmioma językami, nad kolejnymi pracuje. Uczenie się języków opanował… Nie do perfekcji. Jak sam twierdzi, daleko mu do niej, ale po drodze poznaje wiele nowych sztuczek na bardziej efektywną i szybszą naukę. Na blogu dzieli się m.in. wskazówką, jak w 5 minut nauczyć się tyle, co w godzinę (mały spojler: wystarczy zacząć). Brytyjczyk przyznaje, że jest wielkim amatorem prokrastynacji, więc do nauki musi siebie (i przy okazji czytelników) motywować. I chyba robi to skutecznie, skoro regularnie wydaje poradniki, a na jego (kosztujący 97 dolarów) kurs o tym, jak nauczyć się języka (nie: kurs językowy!) zapisują się setki osób.

5. Words & Worlds of New York

– światy, światy Nowego Jorku… Ellen Jovin to kobieta szalona. Mieszkanka Nowego Jorku postawiła przed sobą wyzwanie: nauczyć się jak najwięcej (z) języków, które ją w wielokulturowej metropolii otaczają, w rok. Projekt przeciągnął się co najmniej do 2016 (już siedem lat!), a Ellen wciąż uczy się coraz to nowych języków i doskonali te, których już „liznęła”. Jej celem nie jest biegła konwersacja w kilkudziesięciu językach obcych. Bynajmniej! Jak mówi sama o sobie: jestem zaangażowanym uczniem i mistrzowskim Zapominalskim. Nauka języków daje jej radość, którą dzieli się na blogu. Uczy się pojedynczych fraz, odwiedza dzielnice emigranckie Nowego Jorku, spotyka interesujących ludzi… Tworzy niezwykle pozytywne miejsce w sieci. I o polskim jest słów kilka.

6. Learn Arabic with Maha

– uśmiechnięta od ucha do ucha, energiczna i tłumacząca cierpliwie, krok po kroku. Taka jest Maha, z pochodzenia Palestynka, z wyboru Włoszka. Od kilku lat wykłada podstawy arabskiego na swoim youtube’owym kanale, ostatnio organizuje również kursy face-to-face. Na vlogu nie brak prywatnych akcentów – Arabka chwali się ciążowym brzuszkiem, gotuje tradycyjne palestyńskie potrawy i prezentuje relacje z podróży. Lekki i przyjemny kurs dla początkujących.

O języku pisać można na różne sposoby. Zagłębiając się w teorię języka jako takiego, dzieląc się wskazówkami dotyczącymi efektywnego uczenia się, po dostarczanie słowniczków, ćwiczeń multimedialnych, materiałów audio i video. Ważne, by robić to z pasją – ów czynnik zadecydował o sukcesie wymienionych w tym artykule blogerów.

Oceń