Finlandia - ciekawostki Finlandia to kraj położony w Europie Północnej. Graniczy on z Morzem Bałtyckim, Zatoką Botnicką i Zatoką Fińską. Posiada również granice lądowe z Norwegią, Szwecją i Rosją, a także granice morskie z Estonią. Dawniej było to wielkie księstwo w imperium rosyjskim, ale w 1917 roku kraj uzyskał niepodległość. Od tego czasu Finlandia jest krajem formalnie neutralnym i podobnie jak Szwecja nie jest członkiem NATO. Czego najprawdopodobniej nie wiesz o tym państwie?

Ciekawostki dotyczące kraju

Mnogość jezior
Finlandia nie bez przyczyny nazywana jest „krainą tysiąca jezior” wszak na terenie kraju znajduje się ich aż 187 tysięcy!

Fińskie sauny
Pojęcie sauna fińska znane jest na całym świecie. Kraj ten słynie z tego typu urządzeń, nic więc dziwnego, że jest ich tam nawet więcej niż samochodów. W kraju tym sauna znajduje się nawet…w restauracji Burger King.

Zjawiska atmosferyczne
W Finlandii występują takie zjawiska jak zorze i noce polarne, a także słońce o północy. Podczas zimy można zobaczyć Zorze Północne, a także doświadczyć nocy polarnej w północnych częściach kraju. Są to najciemniejsze miesiące w roku i przez kilka tygodni słońce nie wschodzi. Odwrotna sytuacja ma miejsce latem, kiedy słońce nigdy nie zachodzi, znane również jako słońce o północy.

Sport w Finlandii
Finowie słyną z doskonałych wyników w sportach takich jak hokej na lodzie, biegi czy też skoki narciarskie. Oprócz nich bardzo popularne w tym kraju są bandy, unihokej oraz pesapallo. W Finlandii organizowane są również zawody w dość specyficznych dyscyplinach takich jak: noszenie żony, polowanie na komary, rzucanie telefonem komórkowym czy też piłka nożna rozgrywana w błocie.

Muzyka w Finlandii
Na jednego mieszkańca Finlandii przypada więcej zespołów Heavy Metalowych niż gdziekolwiek indziej na świecie. W 2006 roku fiński heavy-metalowy zespół Lordi wygrał konkurs piosenki Eurowizji. Inne znaczące fińskie zespoły heavy-metalowe i artyści to min. Nightwish, Apocalyptica, Ensiferum, HIM, Amorphis i Children of Bodom. Podobnie jak i inne kraje skandynawskie Finlandia posiada również wiele wybitnych zespołów rockowych i popowych, muzyków jazzowych, wykonawców hip-hopu i twórców muzyki tanecznej.

Bezpłatna edukacja
Jedną z rzeczy, z których Finowie powinni być naprawdę dumni, jest fakt, że oferują oni bezpłatną edukację dla studentów, nawet na poziomie uniwersyteckim. Dotyczy to również studentów zagranicznych z krajów UE/EOG. Osoby niebędące obywatelami UE mogą również korzystać z bezpłatnego czesnego, jeżeli zajęcia prowadzone są w języku fińskim lub szwedzkim, a także ze studiów doktoranckich w dowolnym języku. Co ciekawe osoby robiące doktorat otrzymują kapelusz oraz miecz.

Złamanie przepisów drogowych może być kosztowne
W Finlandii mandaty za jazdę z nadmierną prędkością obliczane są na podstawie całkowitego dochodu osoby naruszającej przepisy. Oznacza to, że najbogatsi obywatele tego kraju mogą zostać ukarani grzywną w wysokości oscylującej nawet na kilkaset tysięcy euro! Znakomitym przykładem tego jest mandat, którym ukarany został dyrektor generalny firmy Nokia. Za przekroczenie prędkości zobowiązany był do uiszczenia mandatu wynoszącego…aż 116 tysięcy euro.

Prawa kobiet
Finlandia to pierwszy kraj w Europie, który dał wszystkim kobietom prawo do głosowania. Nowa Zelandia i Australia pozwoliły kobietom głosować kilka lat wcześniej, ale to właśnie w Finlandii wszystkie kobiety, bez względu na status społeczny, mogły w pełni głosować, a także kandydować do parlamentu.

Świetny paszport
Finowie mogą się poszczycić posiadaniem jednego z najlepszych paszportów na świecie. W tej kwestii wyprzedzają ich jedynie Niemcy, Singapurczycy oraz Japończycy. Finowie mogą odwiedzić większość krajów na świecie bez konieczności uzyskania wizy.

Narodowym zwierzęciem Finlandii jest niedźwiedź brunatny. W kraju tym można odwiedzić wioskę Świętego Mikołaja, a także Dolinę Muminków. Mało kto wie, ale popularna gra mobilna Angry Birds pochodzi właśnie z Finlandii.

Ciekawostki dotyczące Finów

Finowie to najszczęśliwszy naród świata
W najnowszym raporcie ONZ stwierdzono, że Finlandia jest obecnie najszczęśliwszym krajem na świecie. Kraje nordyckie przyzwyczaiły już do obecności w górnej części tej listy, jednak ostatnimi czasy Finowie wspięli się z 5 na 1 miejsce.

Fani kawy
Kraje nordyckie słyną z intensywnego picia kawy, a Finowie nie są tu wyjątkiem. Trudno oszacować, ile filiżanek rocznie wypijają Finowie, ale przeciętny obywatel tego kraju spożywa aż 12 kilogramów kawy rocznie.

Kraj mlekiem płynący
Finowie piją również dużo mleka. W rzeczywistości mają najwyższe na świecie roczne spożycie mleka na głowę mieszkańca!

Przysmak Finów
Przysmakiem Finów jest Salmiakki, czyli słona lukrecja.

Główne informacje dotyczące Finlandii

Całkowita liczba ludności Finlandii wynosi 5,5 miliona osób. 91% całej populacji kraju stanowią Finowie. 5% to obywatele innych krajów europejskich (w szczególności Skandynawowie) a 2,5% populacji stanowią Azjaci. Główną religią w Finlandii jest chrześcijaństwo w odmianie luterańskiej. Przynależność do tej wiary deklaruje 68% Finów.

Walutą obowiązującą w Finlandii jest Euro. Fiński produkt krajowy brutto wynosi ponad 48 tys. $ co daje mu 14 miejsce na świecie. Średnia długość życia mężczyzn to 78 lat natomiast kobiet 83.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: 

Oceń post